Pokój dziecka okiem najsłynniejszej pani pedagog, Marii Montessori

by: Fiorentino

Urządzając pokój dla dziecka, w różnych miejscach szukamy inspiracji i porad. Niektórzy chcąc mieć pewność, że wnętrze pomieszczenia będzie sprzyjać rozwojowi pociechy, sięgają po literaturę przedmiotu. Nie ma postaci, która bardziej słynie z nowatorskiego podejścia do systemu wychowania i wspierania rozwoju dzieci niż Maria Montessori. Co słynna włoska lekarka i pedagożka ma do powiedzenia w kwestii urządzania pokoju dla dziecka?

Pokój oczami Marii Montessori

Włoska lekarka zaznaczyła, że pokój dziecka ma być przyjazny, bezpieczny i funkcjonalny -- musi umożliwiać maluchowi poruszanie się po nim. Dlatego w celu zachowania porządku, powinna pojawić się w nim skrzynia, która pomaga w uporządkowaniu zabawek.

Jakie kolory zdaniem Montessori, w największym stopniu sprzyjają rozwojowi dziecka? Maria stawiała na naturę, która dzisiaj utożsamiana jest ze stylem skandynawskim. Przyjemna dla oka i ponadczasowa biel jest idealnym kolorem na meble. Znajdujące się w pokoju tekstylia powinny być wykonane z lnu, bawełny czy wełny -- jedynie z naturalnych materiałów. Najlepsze kolory na ścianę to te stonowane, ale jednocześnie żywe i wesołe. Nie da się ukryć, że intensywne barwy mogą być męczące dla oka.

Zobacz:  Z czym zestawić białe meble, by nie straciły swojego potencjału?

Jeśli chodzi o ozdoby, pani pedagog również stawiała na inspiracje światem przyrody, czyli na motywy roślinne i zwierzęce.

Choć Maria Montessori stworzyła swoją filozofię wychowania na przełomie XIX i XX wieku, jej rady wciąż są aktualne, a nawet zaryzykujemy stwierdzeniem, że właśnie teraz przeżywają swoje 5 minut. Jej metoda była świeżym spojrzeniem na świat dziecka. Stawia je w centrum uwagi i wskazuje wszelkie materiały niezbędne do kształtowania i rozwijania spontaniczności, twórczości, kreatywności i przede wszystkim do wszechstronnego rozwoju.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Masz pytania?

Z przyjemnością pomożemy

tel. (+48) 608 022 070

Czynne pon.-pt. w godzi. 9.00 - 17.00

bok@fiorentino.pl

Meble dostarczamy

WŁASNYM TRANSPORTEM
Więcej >